Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
24 Φεβρουαρίου 2022 11:44
Σκεπτικοί οι Έλληνες απέναντι στην Τεχνητή Νοημοσύνη
![admin ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp content%2Fuploads%2F2022%2F05%2F953e411b93d6419612c5788a94041a76 XL](https://securityreport.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F05%2F953e411b93d6419612c5788a94041a76_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221200%2C600%2C%22%7D&hash=880f842b)
Σύμφωνα με την νέα έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα από την Focus Bari | YouGov και σε άλλες 17 χώρες μέσω του δικτύου YouGov, τα βασικά ευρήματα έδειξαν ότι:
Σύμφωνα με την νέα έρευνα που πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα από την Focus Bari | YouGov και σε άλλες 17 χώρες μέσω του δικτύου YouGov, τα βασικά ευρήματα έδειξαν ότι:
- Το κυρίαρχο συναίσθημα του κόσμου απέναντι στην Τεχνητή Νοημοσύνη στην Ελλάδα, αλλά και σε όλες τις χώρες είναι ο σκεπτικισμός
- Κυρίαρχες είναι οι ανησυχίες για το τι θα συμβεί αν η εξέλιξη της Τεχνητής Νοημοσύνης ξεφύγει από τον ανθρώπινο έλεγχο, καθώς και …
- Ο φόβος ότι μπορεί να βρεθεί σε «λάθος χέρια»
- Όσοι γνωρίζουν περισσότερα για την Τεχνητή Νοημοσύνη έχουν θετικότερη άποψη και προσδοκίες σε σύγκριση με εκείνους που δεν έχουν αρκετή σχετική ενημέρωση για τις δυνατότητές της ΤΝ
- Τα θετικά της Τεχνητής Νοημοσύνης είναι οι επαναστατικές θετικές αλλαγές που θα φέρει στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων, καθώς και η «μεταμόρφωση» που αναμένεται να επιφέρει σε αρκετούς κλάδους, όπως η ιατρική, το ηλεκτρονικό εμπόριο, η βιομηχανία, παρ’ ότι …
- Ο ανθρώπινος παράγοντας και η ανθρώπινη προσέγγιση θεωρείται απαραίτητη / αναντικατάστατη σε μια πλειάδα παραδοσιακών κλάδων
Δείτε όλη την παρουσίαση της έρευνας εδώ